„Kai jums gimė vaikas, jį paleidote į pasaulį gyventi ar mirti?“
Į juodai baltą Andriaus Tapino klausimą klausimu atsakė kunigas Algirdas Toliatas ISM bendruomenės paramos vakare. Diskusija vyko prieš mėnesį, o šį klausimą vis dar nešiojuosi su savimi. Žinoma, visi išeina į pasaulį ir gyventi, ir mirti. Skirtumas tik tas, kokioje šeimoje buvo lemta gimti ir kaip kursime santykį su kitais, keliaudami per gyvenimą. Kokios bus svarbiausios mūsų gyvenimo vertybės.
Pusei milijono žmonių svarbiausia – šeima
2017-ųjų pradžioje buvo 450 000 žmonių, atlikusių R. Barrett asmeninį vertybių tyrimą. Formuojant dažniausiai pasirinktų vertybių dešimtuką gavosi štai toks įdomus rezultatas:
Vertybės / Kiek žmonių pasirinko?
1 Šeima 174 250
2 Humoras / linksmumas 144 250
3 Rūpinimasis kitais 133 460
4 Pagarba 121 930
5 Draugystė 121 780
6 Pasitikėjimas 118390
7 Entuziazmas 117 650
8 Įsipareigojimas 116 590
9 Kūrybingumas 114 740
10 Nuolatinis mokymasis 113 880
Savo naujausioje knygoje R. Barrett rašo, kad jei galvotume apie šias vertybes tarsi jos atspindėtų visų žmonių vertybes – kokią įdomią istoriją apie žmoniją jos pasakotų. Net penkios iš šešių dažniausiai pasirinktų vertybių kalba apie tai, kaip mes kuriame santykį su kitais žmonėmis – šeima, rūpinimasis kitais, pagarba, draugystė ir pasitikėjimas. Svarbiausias dalykas mums, žmonėms, yra tai, kaip mes susijungiame, kuriame ryšį vieni su kitais. Tik tada, kai mūsų poreikis priklausyti, būti darniame santykyje yra patenkintas, galime susitelkti į kitas vertybes.
Būdama šešerių mano dukra Jūra pasakė, kad jos svarbiausia vertybė yra šeima, nes būtų baisiai liūdna be jos. Ji nesutriko paprašyta pateikti pavyzdį, kaip savo elgesiu parodo, kad šeima yra svarbi: „Apkabinu, pabučiuoju, pasakau, kad myliu“.
Tad šiuo šventiniu laikotarpiu, kai mylite savo artimuosius vaišėmis ir dovanomis, prisiminkite apkabinti, pabučiuoti ir pasakyti gerą žodį:).
Jaukių švenčių jums ir jūsų šeimoms!
Šaltinis: „Everything I Have Learned About Values“ R. Barrett, 2017
Taip pat apie asmenines vertybes kviečiu skaityti:
→ Viliaus Orvido pavyzdys: vertybės bei sąmoningumo lygiai
→ Pokytis kaip vertybė, apjungia ar atskiria?